| Internal Part Number | EIS-AP-USDC16GC239-DTM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Memory Cards, Modules | |
| Family | Solid State Drives (SSDs) | |
| Series | µSDC-M | |
| Memory Size | 16GB | |
| Memory Type | FLASH - NAND (MLC) | |
| Form Factor | - | |
| Speed - Read | 315MB/s | |
| Speed - Write | 160MB/s | |
| Voltage - Supply | 1.2V, 1.8V, 3.3V | |
| Type | SATA III | |
| Current - Max | 360mA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Size / Dimension | 16.00mm x 20.00mm x 1.40mm | |