AVX Corporation AP035A101JQT2A
AP035A101JQT2A picture photo
Mfg. Part Number
AP035A101JQT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
AP035A101JQT2A.pdf
Availability of AP035A101JQT2A
QUANTITY
AP035A101JQT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP035A101JQT2A
Internal Part NumberEIS-AP035A101JQT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability, Automotive
RatingsAEC-Q200, COTS
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP035A101JQT2A
Related LinksAP035A1, AP035A101JQT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AP035A101JQT2A Details Description
Related parts for AP035A101JQT2A
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV C2000 PWR LINE MODEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf