AVX Corporation AP061A180JQT2A
AP061A180JQT2A picture photo
Mfg. Part Number
AP061A180JQT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
AP061A180JQT2A.pdf
Availability of AP061A180JQT2A
QUANTITY
AP061A180JQT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP061A180JQT2A
Internal Part NumberEIS-AP061A180JQT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability, Automotive
RatingsAEC-Q200, COTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP061A180JQT2A
Related LinksAP061A1, AP061A180JQT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AP061A180JQT2A Details Description
Related parts for AP061A180JQT2A
DSUB CABL-AMM50G/ AE50G / X datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/14/180B 3.2SN OR datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 30A TO-247 datasheet.pdf