AVX Corporation AP061A181JQT2A
AP061A181JQT2A picture photo
Mfg. Part Number
AP061A181JQT2A
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
AP061A181JQT2A.pdf
Availability of AP061A181JQT2A
QUANTITY
AP061A181JQT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP061A181JQT2A
Internal Part NumberEIS-AP061A181JQT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability, Automotive
RatingsAEC-Q200, COTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP061A181JQT2A
Related LinksAP061A1, AP061A181JQT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AP061A181JQT2A Details Description
Related parts for AP061A181JQT2A
ICL 30 OHM 15% 5A 20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER HIGH FREQ 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf