Diodes Incorporated AP1086D18L-U
AP1086D18L-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1086D18L-U
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO252-3
Datasheet Download
AP1086D18L-U.pdf
Availability of AP1086D18L-U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1086D18L-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1086D18L-U
Internal Part NumberEIS-AP1086D18L-U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
Standard Package80
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.7 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1086D18L-U
Related LinksAP1086, AP1086D18L-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1086D18L-U Details Description
Related parts for AP1086D18L-U
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf