Diodes Incorporated AP1086T18G-U
AP1086T18G-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1086T18G-U
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-3
Datasheet Download
AP1086T18G-U.pdf
Availability of AP1086T18G-U
QUANTITY
AP1086T18G-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1086T18G-U
Internal Part NumberEIS-AP1086T18G-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.7 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1086T18G-U
Related LinksAP1086, AP1086T18G-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1086T18G-U Details Description
Related parts for AP1086T18G-U
IC VOICE REC/PLAY 60-SEC 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY CURRENT MONITOR 2-500MA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X8.7X0.5" BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK datasheet.pdf
MC6 24VDC SFTY CONT PWR/RST-4 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf