Diodes Incorporated AP1117K25L-13
AP1117K25L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1117K25L-13
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A TO263-3
Datasheet Download
AP1117K25L-13.pdf
Availability of AP1117K25L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1117K25L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1117K25L-13
Internal Part NumberEIS-AP1117K25L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Nov/2013
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input6.4 V ~ 18 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1117K25L-13
Related LinksAP1117, AP1117K25L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1117K25L-13 Details Description
Related parts for AP1117K25L-13
CONN HEADER 70POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W SMBJ datasheet.pdf
RECEIVER 12CH PAR PLUG datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
MULTIMODE COUPLER .5M datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
8MM FLSH BLK CHRM HYP ORG 24VDC datasheet.pdf