Diodes Incorporated AP1117Y33L-13
AP1117Y33L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1117Y33L-13
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A SOT89-3
Datasheet Download
AP1117Y33L-13.pdf
Availability of AP1117Y33L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1117Y33L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1117Y33L-13
Internal Part NumberEIS-AP1117Y33L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input6.4 V ~ 18 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1117Y33L-13
Related LinksAP1117, AP1117Y33L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1117Y33L-13 Details Description
Related parts for AP1117Y33L-13
FIXED IND 100NH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
AVR CAN HEADER BOARD datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf