Diodes Incorporated AP1184T5-33L-U
AP1184T5-33L-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1184T5-33L-U
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 4A TO220-5
Datasheet Download
AP1184T5-33L-U.pdf
Availability of AP1184T5-33L-U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1184T5-33L-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1184T5-33L-U
Internal Part NumberEIS-AP1184T5-33L-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationMold Compound/Die Update 30/Apr/2009
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output4A
Voltage - Dropout (Typical)0.7V @ 4A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)4.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1184T5-33L-U
Related LinksAP1184T, AP1184T5-33L-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1184T5-33L-U Details Description
Related parts for AP1184T5-33L-U
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 2NC/1NO+1NC/1NO datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 37POS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
LED PMI 9MMCHROME RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf