Diodes Incorporated AP1186K5-15L-U
AP1186K5-15L-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1186K5-15L-U
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
AP1186K5-15L-U.pdf
Availability of AP1186K5-15L-U
QUANTITY
AP1186K5-15L-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1186K5-15L-U
Internal Part NumberEIS-AP1186K5-15L-U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1186K5-15L-U
Related LinksAP1186K, AP1186K5-15L-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1186K5-15L-U Details Description
Related parts for AP1186K5-15L-U
CORD SVT 18AWG 3COND SHLD 2M datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V C0G 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 NF 20% 2000VDC datasheet.pdf