Diodes Incorporated AP1186K5-18L-13
AP1186K5-18L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1186K5-18L-13
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
AP1186K5-18L-13.pdf
Availability of AP1186K5-18L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1186K5-18L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1186K5-18L-13
Internal Part NumberEIS-AP1186K5-18L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1186K5-18L-13
Related LinksAP1186K, AP1186K5-18L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1186K5-18L-13 Details Description
Related parts for AP1186K5-18L-13
CONN PLUG 4POS 3MM SINGLE ROW datasheet.pdf
IC 1OF2 DECODER/DEMUX 6XSON datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 28VDC datasheet.pdf