Diodes Incorporated AP1186T5-15G-U
AP1186T5-15G-U picture photo
Mfg. Part Number
AP1186T5-15G-U
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO220-5L
Datasheet Download
AP1186T5-15G-U.pdf
Availability of AP1186T5-15G-U
QUANTITY
AP1186T5-15G-U Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1186T5-15G-U
Internal Part NumberEIS-AP1186T5-15G-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1186T5-15G-U
Related LinksAP1186T, AP1186T5-15G-U Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1186T5-15G-U Details Description
Related parts for AP1186T5-15G-U
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8 OHM 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 16A 3-5.5VIN HI-SPEED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC PMU POWER/AUDIO 100-CTBGA datasheet.pdf
TOGGLE RUBBER BOOT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
HDR 20 POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 500MA 170 MOHM datasheet.pdf