Diodes Incorporated AP1501A-K5G-13
AP1501A-K5G-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1501A-K5G-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-5L
Datasheet Download
AP1501A-K5G-13.pdf
Availability of AP1501A-K5G-13
QUANTITY
AP1501A-K5G-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1501A-K5G-13
Internal Part NumberEIS-AP1501A-K5G-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.23V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output5A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1501A-K5G-13
Related LinksAP1501A, AP1501A-K5G-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1501A-K5G-13 Details Description
Related parts for AP1501A-K5G-13
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
Connector Header, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC DO204AC datasheet.pdf
IC CURRENT/POWER MONITOR 12DFN datasheet.pdf
BOARD MEMS FOR TOWER SYSTEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 60W datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D THR datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf