Diodes Incorporated AP1512-50K5L-13
AP1512-50K5L-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP1512-50K5L-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 5V 2A TO263-5L
Datasheet Download
AP1512-50K5L-13.pdf
Availability of AP1512-50K5L-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP1512-50K5L-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP1512-50K5L-13
Internal Part NumberEIS-AP1512-50K5L-13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching50kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP1512-50K5L-13
Related LinksAP1512-, AP1512-50K5L-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP1512-50K5L-13 Details Description
Related parts for AP1512-50K5L-13
CONN DIN FEM IDC STRAIGHT 64-POS datasheet.pdf
IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SC-70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMEDIATE 11.4" datasheet.pdf