Diodes Incorporated AP2112M-3.3TRG1
AP2112M-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2112M-3.3TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.6A
Datasheet Download
AP2112M-3.3TRG1.pdf
Availability of AP2112M-3.3TRG1
QUANTITY
AP2112M-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2112M-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2112M-3.3TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2112M-3.3TRG1
Related LinksAP2112M, AP2112M-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2112M-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AP2112M-3.3TRG1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3:3 2.7V 24TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 247MA 730 MOHM datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND G-6 BAY SCRW datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf