Diodes Incorporated AP2112R5A-1.8TRG1
AP2112R5A-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2112R5A-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.6A
Datasheet Download
AP2112R5A-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2112R5A-1.8TRG1
QUANTITY
AP2112R5A-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2112R5A-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2112R5A-1.8TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2112R5A-1.8TRG1
Related LinksAP2112R5, AP2112R5A-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2112R5A-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2112R5A-1.8TRG1
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
DIODE SW 1A 400V DO-214AC datasheet.pdf