Diodes Incorporated AP2121AK-2.8TRG1
AP2121AK-2.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2121AK-2.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A
Datasheet Download
AP2121AK-2.8TRG1.pdf
Availability of AP2121AK-2.8TRG1
QUANTITY
AP2121AK-2.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2121AK-2.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2121AK-2.8TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2121AK-2.8TRG1
Related LinksAP2121AK, AP2121AK-2.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2121AK-2.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2121AK-2.8TRG1
MOD PWR ENTRY 10A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
JUMPER 8MM 45A ZDU6 ZSI2.5 ZEI16 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 6.3V X7R 01005 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
2200UF 20V 16X36 105C RAD datasheet.pdf