Diodes Incorporated AP2121AK-3.2TRG1
AP2121AK-3.2TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2121AK-3.2TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 0.2A
Datasheet Download
AP2121AK-3.2TRG1.pdf
Availability of AP2121AK-3.2TRG1
QUANTITY
AP2121AK-3.2TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2121AK-3.2TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2121AK-3.2TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2121AK-3.2TRG1
Related LinksAP2121AK, AP2121AK-3.2TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2121AK-3.2TRG1 Details Description
Related parts for AP2121AK-3.2TRG1
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS STR datasheet.pdf
IC DIGITAL VIDEO DECODER 80HTQFP datasheet.pdf
DC ELECTRONIC LOAD PROGRAM 600W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf