Diodes Incorporated AP2125K-1.8TRG1
AP2125K-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2125K-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT25
Datasheet Download
AP2125K-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2125K-1.8TRG1
QUANTITY
AP2125K-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2125K-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2125K-1.8TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2125K-1.8TRG1
Related LinksAP2125K, AP2125K-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2125K-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2125K-1.8TRG1
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLSTC PNDNT 12 BTN 1 SPEED ESIP datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAN LIN TRGGR/DECOD-WVSRFR 3000 datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 270MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf