Diodes Incorporated AP2127N-1.2TRG1
AP2127N-1.2TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2127N-1.2TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A
Datasheet Download
AP2127N-1.2TRG1.pdf
Availability of AP2127N-1.2TRG1
QUANTITY
AP2127N-1.2TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2127N-1.2TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2127N-1.2TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2127N-1.2TRG1
Related LinksAP2127N, AP2127N-1.2TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2127N-1.2TRG1 Details Description
Related parts for AP2127N-1.2TRG1
IC CPLD 440MC 5.4NS 256FBGA datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 8-8 BLACK 7' datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 915MHZ 0603 datasheet.pdf
OSC XO 2.7081MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf