Diodes Incorporated AP2128K-1.5TRG1
AP2128K-1.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2128K-1.5TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A
Datasheet Download
AP2128K-1.5TRG1.pdf
Availability of AP2128K-1.5TRG1
QUANTITY
AP2128K-1.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2128K-1.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2128K-1.5TRG1
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.9V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2128K-1.5TRG1
Related LinksAP2128K, AP2128K-1.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2128K-1.5TRG1 Details Description
Related parts for AP2128K-1.5TRG1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 47.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 2.7 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SWITCH ACTIVE HI SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
7P STD-TIMER GEH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 20W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf