Diodes Incorporated AP2138N-1.2TRG1
AP2138N-1.2TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2138N-1.2TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT23
Datasheet Download
AP2138N-1.2TRG1.pdf
Availability of AP2138N-1.2TRG1
QUANTITY
AP2138N-1.2TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2138N-1.2TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2138N-1.2TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6.6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2138N-1.2TRG1
Related LinksAP2138N, AP2138N-1.2TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2138N-1.2TRG1 Details Description
Related parts for AP2138N-1.2TRG1
IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SPDT 120V datasheet.pdf
CONN M12 4POS R/A SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf