Diodes Incorporated AP2138R-1.8TRG1
AP2138R-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2138R-1.8TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT89
Datasheet Download
AP2138R-1.8TRG1.pdf
Availability of AP2138R-1.8TRG1
QUANTITY
AP2138R-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2138R-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2138R-1.8TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.85V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2138R-1.8TRG1
Related LinksAP2138R, AP2138R-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2138R-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AP2138R-1.8TRG1
IC DELAY LINE 5TAP 250NS 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC R6 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
P&S 3P 4W 20A/3P 250V CONNECT datasheet.pdf
TAP SWITCH DIALS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A PT8 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf