Diodes Incorporated AP2202K-3.3TRG1
AP2202K-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AP2202K-3.3TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT25
Datasheet Download
AP2202K-3.3TRG1.pdf
Availability of AP2202K-3.3TRG1
QUANTITY
AP2202K-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2202K-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AP2202K-3.3TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.2V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2202K-3.3TRG1
Related LinksAP2202K, AP2202K-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP2202K-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AP2202K-3.3TRG1
CONN RING 16-22 AWG #8 PG datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR PROX SCR-NO 90-250V 15MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
128M MDDR X16 166MHZ 65NM datasheet.pdf