C&K Components AP2D200SWBE
AP2D200SWBE picture photo
Mfg. Part Number
AP2D200SWBE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Datasheet Download
AP2D200SWBE.pdf
Availability of AP2D200SWBE
QUANTITY
AP2D200SWBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2D200SWBE
Internal Part NumberEIS-AP2D200SWBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAP Series SPST Sealed IP67 Pushbutton Switches
Sealed Switch – Part 1
Sealed Switch – Part 2
Sealed Switch – Part 3
Sealed Switch – Part 4
Introduction to Electromechanical Switches
Featured ProductIndustrial Pushbutton Switches
3D ModelAPxD200SxBE.stpAPxD200SxBE.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Domed
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.80mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2D200SWBE
Related LinksAP2D2, AP2D200SWBE Datasheet, C&K Components Distributor
AP2D200SWBE Details Description
Related parts for AP2D200SWBE
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf