C&K Components AP2E200SWBE
AP2E200SWBE picture photo
Mfg. Part Number
AP2E200SWBE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Datasheet Download
AP2E200SWBE.pdf
Availability of AP2E200SWBE
QUANTITY
AP2E200SWBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AP2E200SWBE
Internal Part NumberEIS-AP2E200SWBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAP Series SPST Sealed IP67 Pushbutton Switches
Featured ProductIndustrial Pushbutton Switches
3D ModelAPxE200SWBE.stpAPxE200SWBE.pdf
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesAP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.80mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP2E200SWBE
Related LinksAP2E2, AP2E200SWBE Datasheet, C&K Components Distributor
AP2E200SWBE Details Description
Related parts for AP2E200SWBE
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 32MLF datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf