Diodes Incorporated AP7313-18SAG-7
AP7313-18SAG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7313-18SAG-7
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-3
Datasheet Download
AP7313-18SAG-7.pdf
Availability of AP7313-18SAG-7
QUANTITY
AP7313-18SAG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7313-18SAG-7
Internal Part NumberEIS-AP7313-18SAG-7
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7313-18SAG-7
Related LinksAP7313-, AP7313-18SAG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7313-18SAG-7 Details Description
Related parts for AP7313-18SAG-7
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.7A 22 MOHM TH datasheet.pdf
LED MT SR VERT 11MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 27POS datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4V JB 01005 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 36 CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf