Diodes Incorporated AP7331-28WG-7
AP7331-28WG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7331-28WG-7
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT25
Datasheet Download
AP7331-28WG-7.pdf
Availability of AP7331-28WG-7
QUANTITY
AP7331-28WG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7331-28WG-7
Internal Part NumberEIS-AP7331-28WG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
Standard Package1
Series-
PackagingDigi-Reel®
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7331-28WG-7
Related LinksAP7331, AP7331-28WG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7331-28WG-7 Details Description
Related parts for AP7331-28WG-7
RACK ECONOMIZER 84.06X22 X 18.5" datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC DUAL STP-DN CONV 3-LDO 24VQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
BOARD INTERFACE RCM6700 datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS MALE 1M datasheet.pdf