Diodes Incorporated AP7340D-285FS4-7
AP7340D-285FS4-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7340D-285FS4-7
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A X2-DFN-4
Datasheet Download
AP7340D-285FS4-7.pdf
Availability of AP7340D-285FS4-7
QUANTITY
AP7340D-285FS4-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7340D-285FS4-7
Internal Part NumberEIS-AP7340D-285FS4-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7340D-285FS4-7
Related LinksAP7340D-, AP7340D-285FS4-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7340D-285FS4-7 Details Description
Related parts for AP7340D-285FS4-7
IC TXRX RS232 3-5.5V 28TSSOP datasheet.pdf
IGBT MOLDING 600V 200A 7PM-HA datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
T1 INCND BI-PIN LP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf