Diodes Incorporated AP7365-10YG-13
AP7365-10YG-13 picture photo
Mfg. Part Number
AP7365-10YG-13
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.6A SOT89-3
Datasheet Download
AP7365-10YG-13.pdf
Availability of AP7365-10YG-13
QUANTITY
AP7365-10YG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7365-10YG-13
Internal Part NumberEIS-AP7365-10YG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7365-10YG-13
Related LinksAP7365-, AP7365-10YG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7365-10YG-13 Details Description
Related parts for AP7365-10YG-13
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6POS 0.5MM 2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf