Diodes Incorporated AP78L12VL-A
AP78L12VL-A picture photo
Mfg. Part Number
AP78L12VL-A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
AP78L12VL-A.pdf
Availability of AP78L12VL-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AP78L12VL-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AP78L12VL-A
Internal Part NumberEIS-AP78L12VL-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Oct/2013
Multiple Devices 24/Oct/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input14.5 V ~ 27 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP78L12VL-A
Related LinksAP78L, AP78L12VL-A Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP78L12VL-A Details Description
Related parts for AP78L12VL-A
JUMPER-H1501TR/A2015L/X 2" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
FERRULE 25.0MM 18 1 = 100PCS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 347K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf