Microsemi SoC APA1000-BG456
APA1000-BG456 picture photo
Mfg. Part Number
APA1000-BG456
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 356 I/O 456PBGA
Datasheet Download
APA1000-BG456.pdf
Availability of APA1000-BG456
QUANTITY
APA1000-BG456 Order Process
Ship out your order
Specifications of APA1000-BG456
Internal Part NumberEIS-APA1000-BG456
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASICPLUS
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits202752
Number of I/O356
Number of Gates1000000
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case456-BBGA
Supplier Device Package456-PBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APA1000-BG456
Related LinksAPA100, APA1000-BG456 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
APA1000-BG456 Details Description
Related parts for APA1000-BG456
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G STANDRD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .6MM AU BRD/BRD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE SUP FAST 800V 0.2A TUMD2SM datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER DC-10GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf