Microsemi SoC APA150-BG456I
APA150-BG456I picture photo
Mfg. Part Number
APA150-BG456I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 242 I/O 456PBGA
Datasheet Download
APA150-BG456I.pdf
Availability of APA150-BG456I
QUANTITY
APA150-BG456I Order Process
Ship out your order
Specifications of APA150-BG456I
Internal Part NumberEIS-APA150-BG456I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASICPLUS
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits36864
Number of I/O242
Number of Gates150000
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case456-BBGA
Supplier Device Package456-PBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APA150-BG456I
Related LinksAPA150, APA150-BG456I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
APA150-BG456I Details Description
Related parts for APA150-BG456I
CONN JACK MONO 3POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 16VDC 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0606 datasheet.pdf