Kingbright APA2107LZGCK
APA2107LZGCK picture photo
Mfg. Part Number
APA2107LZGCK
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
APA2107LZGCK.pdf
Availability of APA2107LZGCK
QUANTITY
APA2107LZGCK Order Process
Ship out your order
Specifications of APA2107LZGCK
Internal Part NumberEIS-APA2107LZGCK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHELI2 Series
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.65V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant525nm
Wavelength - Peak515nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max)0.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APA2107LZGCK
Related LinksAPA210, APA2107LZGCK Datasheet, Kingbright Distributor
APA2107LZGCK Details Description
Related parts for APA2107LZGCK
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf