Microsemi SoC APA300-FG256A
APA300-FG256A picture photo
Mfg. Part Number
APA300-FG256A
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 186 I/O 256FBGA
Datasheet Download
APA300-FG256A.pdf
Availability of APA300-FG256A
QUANTITY
APA300-FG256A Order Process
Ship out your order
Specifications of APA300-FG256A
Internal Part NumberEIS-APA300-FG256A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASICPLUS
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits73728
Number of I/O186
Number of Gates300000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APA300-FG256A
Related LinksAPA300, APA300-FG256A Datasheet, Microsemi SoC Distributor
APA300-FG256A Details Description
Related parts for APA300-FG256A
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1501TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 300A datasheet.pdf