Artesyn Embedded Technologies APC18T04-9J
APC18T04-9J picture photo
Mfg. Part Number
APC18T04-9J
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.75-3.6V 60W
Datasheet Download
APC18T04-9J.pdf
Availability of APC18T04-9J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APC18T04-9J Order Process
Ship out your order
Specifications of APC18T04-9J
Internal Part NumberEIS-APC18T04-9J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAPC18
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.75 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.56" W x 0.34" H (33.0mm x 14.2mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APC18T04-9J
Related LinksAPC18, APC18T04-9J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
APC18T04-9J Details Description
Related parts for APC18T04-9J
CONN FLANGED SPADE #10 10-12AWG datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CLOSURE ETHERNET INTER THRED datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CABLE GLAND M12 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 250MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf