ITT Cannon, LLC APD-4BP51
APD-4BP51 picture photo
Mfg. Part Number
APD-4BP51
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 51POS CBL PIN PUR
Datasheet Download
APD-4BP51.pdf
Availability of APD-4BP51
QUANTITY
APD-4BP51 Order Process
Ship out your order
Specifications of APD-4BP51
Internal Part NumberEIS-APD-4BP51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAPD Connector Series
Featured ProductAPD Series Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAPD 51-Way
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions51
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation4
Shell Material, FinishPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress ProtectionIP67/69K - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APD-4BP51
Related LinksAPD-, APD-4BP51 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
APD-4BP51 Details Description
Related parts for APD-4BP51
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM datasheet.pdf
1000UF 35V 12,5X25 datasheet.pdf