Avago Technologies US, Inc. APDS-9303-020
APDS-9303-020 picture photo
Mfg. Part Number
APDS-9303-020
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Brief Description
PHOTO SENSOR AMB SMBUS 6CHIPLED
Datasheet Download
APDS-9303-020.pdf
Availability of APDS-9303-020
QUANTITY
APDS-9303-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of APDS-9303-020
Internal Part NumberEIS-APDS-9303-020
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAmbient
Wavelength640nm
Proximity DetectionNo
Output TypeSMBus
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead
Supplier Device Package6-Pin ChipLED
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APDS-9303-020
Related LinksAPDS-9, APDS-9303-020 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
APDS-9303-020 Details Description
Related parts for APDS-9303-020
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC 1.14V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 1.0レF 16V datasheet.pdf