Kingbright APHB1608CGKSYKC
APHB1608CGKSYKC picture photo
Mfg. Part Number
APHB1608CGKSYKC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/YLW CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
APHB1608CGKSYKC.pdf
Availability of APHB1608CGKSYKC
QUANTITY
APHB1608CGKSYKC Order Process
Ship out your order
Specifications of APHB1608CGKSYKC
Internal Part NumberEIS-APHB1608CGKSYKC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Yellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd Green, 150mcd Yellow
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V Green, 2V Yellow
Current - Test20mA Green, 20mA Yellow
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant570nm Green, 590nm Yellow
Wavelength - Peak574nm Green, 590nm Yellow
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package4-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APHB1608CGKSYKC
Related LinksAPHB160, APHB1608CGKSYKC Datasheet, Kingbright Distributor
APHB1608CGKSYKC Details Description
Related parts for APHB1608CGKSYKC
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC DUAL LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 260A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMD datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MMIC POWER AMP 3W 24-QFN datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf