Kingbright APHB1608SGEC
APHB1608SGEC picture photo
Mfg. Part Number
APHB1608SGEC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
APHB1608SGEC.pdf
Availability of APHB1608SGEC
QUANTITY
APHB1608SGEC Order Process
Ship out your order
Specifications of APHB1608SGEC
Internal Part NumberEIS-APHB1608SGEC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating15mcd Green, 15mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V Green, 2V Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant568nm Green, 625nm Red
Wavelength - Peak565nm Green, 627nm Red
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package1608 (0603)
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APHB1608SGEC
Related LinksAPHB16, APHB1608SGEC Datasheet, Kingbright Distributor
APHB1608SGEC Details Description
Related parts for APHB1608SGEC
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf