| Internal Part Number | EIS-APHHS1005QBC/D | |
| 3D Model | APHHS1005x.sldprtAPHHS1005x.proAPHHS1005x.igsAPHHS1005x.stp | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Blue | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 60mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 0.80mm x 0.50mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 465nm | |
| Wavelength - Peak | 460nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | Chip LED | |
| Size / Dimension | 1.00mm L x 0.50mm W | |
| Height (Max) | 0.60mm | |