ITT Cannon, LLC APK-PA16A15-002
APK-PA16A15-002 picture photo
Mfg. Part Number
APK-PA16A15-002
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN CRIMP 0.75-1.5MM TIN
Datasheet Download
APK-PA16A15-002.pdf
Availability of APK-PA16A15-002
QUANTITY
APK-PA16A15-002 Order Process
Ship out your order
Specifications of APK-PA16A15-002
Internal Part NumberEIS-APK-PA16A15-002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAPD Connector Series
Featured ProductAPD Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesAPD
PackagingCut Tape (CT)
Pin or SocketPin
TypeStamped
Size-
Wire Gauge0.75 ~ 1.5mm²
Contact TerminationCrimp
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APK-PA16A15-002
Related LinksAPK-PA1, APK-PA16A15-002 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
APK-PA16A15-002 Details Description
Related parts for APK-PA16A15-002
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG GAASFET BIAS -2V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 75 OHM 200MA 0804 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf