CTS Electronic Components APR33-33-12CB/M
APR33-33-12CB/M picture photo
Mfg. Part Number
APR33-33-12CB/M
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK FORGED WITH MEDIUM CLIP
Datasheet Download
APR33-33-12CB/M.pdf
Availability of APR33-33-12CB/M
QUANTITY
APR33-33-12CB/M Order Process
Ship out your order
Specifications of APR33-33-12CB/M
Internal Part NumberEIS-APR33-33-12CB/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationAPR Series RoHS Cert
Standard Package75
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesAPR
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.283" (32.60mm)
Width1.283" (32.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.457" (11.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.8°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APR33-33-12CB/M
Related LinksAPR33-3, APR33-33-12CB/M Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
APR33-33-12CB/M Details Description
Related parts for APR33-33-12CB/M
FIXED IND 24NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 42A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf