United Chemi-Con APS-350ELL180MHB5S
APS-350ELL180MHB5S picture photo
Mfg. Part Number
APS-350ELL180MHB5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 18UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
APS-350ELL180MHB5S.pdf
Availability of APS-350ELL180MHB5S
QUANTITY
APS-350ELL180MHB5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APS-350ELL180MHB5S
Internal Part NumberEIS-APS-350ELL180MHB5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.83A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APS-350ELL180MHB5S
Related LinksAPS-350EL, APS-350ELL180MHB5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APS-350ELL180MHB5S Details Description
Related parts for APS-350ELL180MHB5S
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf