| Internal Part Number | EIS-APS25A77064G-3BTW | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Memory Cards, Modules | |
| Family | Solid State Drives (SSDs) | |
| Series | SFD25A | |
| Memory Size | 64GB | |
| Memory Type | FLASH - NAND (SLC) | |
| Form Factor | 2.5" | |
| Speed - Read | 530MB/s | |
| Speed - Write | 440MB/s | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Type | SATA III | |
| Current - Max | 460mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Size / Dimension | 100.0mm x 69.85mm x 6.90mm | |