| Internal Part Number | EIS-APS25HP101TB-3TMW | |
| Family | Solid State Drives (SSDs) | |
| Series | SFD25H-M | |
| Memory Size | 1TB | |
| Memory Type | FLASH - NAND (MLC) | |
| Form Factor | 2.5" | |
| Speed - Read | 510MB/s | |
| Speed - Write | 400MB/s | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Type | SATA III | |
| Current - Max | 830mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Size / Dimension | 100.10mm x 69.85mm x 7.00mm | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | APS25HP101TB-3TMW | |
| Related Links | APS25HP1, APS25HP101TB-3TMW Datasheet, Apacer Memory America Distributor | |
 | 1516460000 | TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM | datasheet.pdf | |