United Chemi-Con APSA4R0ELL271MFA5G
APSA4R0ELL271MFA5G picture photo
Mfg. Part Number
APSA4R0ELL271MFA5G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
APSA4R0ELL271MFA5G.pdf
Availability of APSA4R0ELL271MFA5G
QUANTITY
APSA4R0ELL271MFA5G Order Process
Ship out your order
Specifications of APSA4R0ELL271MFA5G
Internal Part NumberEIS-APSA4R0ELL271MFA5G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSA
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.16A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSA4R0ELL271MFA5G
Related LinksAPSA4R0EL, APSA4R0ELL271MFA5G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSA4R0ELL271MFA5G Details Description
Related parts for APSA4R0ELL271MFA5G
CONN TERM PIN 16-18AWG CRIMP AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf