United Chemi-Con APSC160ELL331MJC5S
APSC160ELL331MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
APSC160ELL331MJC5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
APSC160ELL331MJC5S.pdf
Availability of APSC160ELL331MJC5S
QUANTITY
APSC160ELL331MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSC160ELL331MJC5S
Internal Part NumberEIS-APSC160ELL331MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSC160ELL331MJC5S
Related LinksAPSC160EL, APSC160ELL331MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSC160ELL331MJC5S Details Description
Related parts for APSC160ELL331MJC5S
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 220W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf