United Chemi-Con APSC4R0ELL561MH08S
APSC4R0ELL561MH08S picture photo
Mfg. Part Number
APSC4R0ELL561MH08S
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
APSC4R0ELL561MH08S.pdf
Availability of APSC4R0ELL561MH08S
QUANTITY
APSC4R0ELL561MH08S Order Process
Ship out your order
Specifications of APSC4R0ELL561MH08S
Internal Part NumberEIS-APSC4R0ELL561MH08S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PSC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APSC4R0ELL561MH08S
Related LinksAPSC4R0EL, APSC4R0ELL561MH08S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APSC4R0ELL561MH08S Details Description
Related parts for APSC4R0ELL561MH08S
TERM BLOCK TRACK END STOPS #6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 160 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POT 5K OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.3A 33.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 7.5KV datasheet.pdf