Microsemi Power Products APT10DC120HJ
APT10DC120HJ picture photo
Mfg. Part Number
APT10DC120HJ
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE SIC SCHOTTKY 1200V SOT227
Datasheet Download
APT10DC120HJ.pdf
Availability of APT10DC120HJ
QUANTITY
APT10DC120HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of APT10DC120HJ
Internal Part NumberEIS-APT10DC120HJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase, Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)10A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT10DC120HJ
Related LinksAPT10D, APT10DC120HJ Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT10DC120HJ Details Description
Related parts for APT10DC120HJ
CHASSIS ALUM NATURAL 9"L X 7"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-323 datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLU/TRANS LENS datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM 146.16VC AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8 OHM datasheet.pdf